Kim właściwie jest doradca podatkowy?

Doradca podatkowy jako nazwa zawodu już na dobre zakorzeniła się w naszym języku. Niestety nie zawsze idzie to w parze ze zrozumieniem znaczenia tego terminu. Najczęściej popełniany błąd to utożsamianie doradcy podatkowego z księgowym. Wiele osób sądzi, że doradca to po prostu inna nazwa na stanowisko księgowego – czemu zresztą nie ma się co aż tak bardzo dziwić. Na rynku pracy istnieją zróżnicowane nazwy na różne zawody. Inne rozumienie, pokutujące w przestrzeni publicznej jest takie, że doradca podatkowy to księgowy, który jest nieco lepiej wykwalifikowany. Wyraźne oddzielanie obu funkcji nie jest jeszcze powszechne.

Z roku na rok jednak coraz więcej osób dostrzega różnicę pomiędzy tymi dwoma zawodami. Czego więc powinniśmy spodziewać się po doradcy? Co może dla nas zrobić doradca podatkowy? Poznań oferuje kilku dobrze wykwalifikowanych doradców – warto byśmy wiedzieli, kiedy warto skorzystać z ich usług. Częściowe zlewanie się obu zawodów w powszechnej opinii jest zrozumiałe, bo doradca podatkowy faktycznie może poprowadzić księgi. Jednak poza tym jest w stanie zrobić dla nas znacznie więcej. Jak wskazuje sama nazwa stanowiska, wielką zaletą korzystania z usług doradcy jest możliwość skorzystania z jego rozległej wiedzy na temat prawa podatkowego. Co za tym idzie, nasza firma może korzystniej zaplanować transakcje i podejmować takie działania, które będą optymalne z podatkowego punktu widzenia. Na tym nie koniec zakresu działań doradcy.

Jeśli okaże się, że nasza firma wpadnie w kłopoty, tzn. instytucja podatkowa wytoczy sprawę w sądzie, doradca może nas reprezentować. W ten sposób zyskujemy kompetentnego reprezentanta i księgowego w jednym. Zaskoczeniem dla wielu osób – nawet tych, które zdają sobie sprawę z zakresu działań doradców podatkowych – jest fakt, że z usług doradcy mogą korzystać także osoby fizyczne. Niegospodarczymi klientami doradców są najczęściej osoby szukające pomocy w rozliczaniu podatku dochodowego. Choć zdarzają się również inne zlecenia, można tu wymienić np. pomoc w dysponowaniu prywatnym majątkiem.