Radca prawny Poznań

Każde działające na rynku przedsiębiorstwo musi polegać na zatrudnianej załodze. Liczba pracowników kształtuje się bardzo różnie w zależności od rodzaju działalności, uwarunkowań sezonowych i aktualnych potrzeb wynikających z przyjętej strategii biznesowej. Oczywiście nie ma mowy o tym, by angażować ludzi do współpracy bez przyjęcia odpowiedniej formuły prawnej. Każdego należy zatrudnić w taki sposób, aby uzyskać kompromis pomiędzy potrzebami finansowymi pracownika a możliwościami ekonomicznymi firmy. Rzeczą normalną jest, że każdy chciałby pracować na umowie o pracę.

www.robotykaprzyszlosci.com.pl Anna Chrońska to doświadczony adwokat Warszawa ul. Świętokrzyska 20 lok. 10, prawnik z wieloletnim doświadczeniem notariusz Agnieszka Matusiak-Sylla

Daje ona najwięcej przywilejów – członek zespołu zostaje objęty świadczeniami socjalnymi (ZUS, ubezpieczenie zdrowotne), chronią go również przepisy kodeksu pracy. W tej chwili taki model zatrudnienia przeżywa jednak ciężkie chwile, a coraz więcej firm wybiera umowy cywilno-prawne. Ich obsługa jest znacznie tańsza, koszty dla przedsiębiorstwa mniejsze. Niekoniecznie pracownicy są z takiego obrotu spraw zadowoleni, więc radca prawny Poznań musi znaleźć dobre wyjście. Zadaniem prawnika w tym kontekście jest znalezienie najlepszej możliwej formuły zatrudnienia.

Domyślamy się już, że biorąc pod uwagę wyłącznie interes szefostwa jest to umowa o dzieło lub umowa zlecenie. Obie są zwolnione ze składek (choć w przypadku umów zleceń możliwe jest odciąganie na rzecz pracownika składki zdrowotnej) i zazwyczaj są ograniczone czasowo. Istnieje jednak możliwość podpisania umowy o dzieło na czas nieokreślony, z czego chętnie korzystają zwłaszcza firmy zatrudniające freelancerów (dziennikarzy, copywriterów itp.). Umowa musi zostać odpowiednio przygotowana, tak aby jej zapisy chroniły interes pracodawcy, ale też nie dyskryminowały pracowników.

Muszą one również mieścić się w granicach obowiązujących przepisów, tak aby nie mogły być podważane na drodze postępowania sądowego. Radca musi również sporządzić ewentualne klauzule poufności, na podstawie których pracownik nie będzie mógł ujawniać tajemnic firmy (jeżeli profil działalności uzasadnia taki krok).